Listwy z których wykonane będzie łoże zostały splanowane na grubość 7mm i przycięte na wymiar. Planowanie również wyrównało powierzchnię co ma pozytywny wpływ na jakość klejenia.
Planowanie:
Kliknij na film
Listwy przycięte na wymiar, ułożone w sposób w jaki będzie wykonane łoże kamery. Taka konstrukcja praktycznie całkowicie eliminuje pracę drewna co ma dla kamery ogromne znaczenie, przebywając w róznych warunkach bardzo szybko nastąpiłoby odkształcenie łoża i zmienił by się jego rozmiar. Klasyczny sposób wykonania łoża (jak np. w kamerach Canham czy Deardorff) nie do końca eliminuje ten problem i dlatego zdecydowałem się na łoże klejone warstwowo z warstwami ułożonymi pod kątem 90 stopni względem siebie. Wady tego rozwiązania są następujące:
- mało estetyczne krawędzie
- zawsze któraś z warstw ma "otwarte" włókna co zwiększa pochłanianie wilgoci z otoczenia
W kolejnych odcinkach będzie pokazane jak sobie poradzę z tymi problemami i wyjaśnię dlaczego nikt tak nie robi :-)
Przykładowo ułożona jedna z zewnętrznych warstw
Stanowisko do sklejania łoża. W pierwszej kolejności zostaną sklejone listewki każdej warstwy osobno. Na koniec wszystkie trzy warstwy zostaną sklejone ze sobą. Całość jest ściśnięta między dwoma płytami żeby wyeliminować nierówności między poszczególnymi listewkami a przy sklejaniu łoża żeby warstwy były równomiernie ściśnięte na całej powierzchni.
Klej nałożony na krawędzie listewek
Pierwsza warstwa podczas sklejania.
Równocześnie zaczynam pracować nad ramką mieszka i główną "skrzynką" kamery. Kolejny odcinek niebawem :-)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz